Захистити свої права реально, але потрібно використовувати всі інструменти
Олександр Курзін – старший партнер Адвокатського об’єднання Syrko&partners розповів в своєму інтерв’ю для Femida.ua як захистити свої права в сфері інтелектуальної власності.
«У нашій країні, коли з’являється закон, всі замість
неухильного виконання його норм чомусь намагаються
знайти шлях, щоб його не виконувати»
Ті основні закони, які діють зараз, та механізми через врегулювання зверненнями до судів, НОІВ та правоохоронних органів, для 95 % випадків клієнтів підходять для цілком ефективного забезпечення захисту прав. Для клієнта головне просто знайти компетентного фахівця з самого початку, бажано з моменту реєстрації. Проте 95 % це не 100 %, іноді існуючі механізми не дають можливості вирішити ту проблему, з якою звернувся клієнт і тут доводиться «творити» і винаходити щось нове, з чим я зможу здивувати опонента, і як наслідок – захистити права інтелектуальної власності клієнта.
Проблема захисту ІР‑прав – це проблема, яка існує у всьому світі, і кожна країна тут має знайти свій шлях і застосувати, враховуючи свої особливості, всі необхідні засоби для припинення порушень.
ІР‑спільнота пам’ятає ті часи, коли Україна була виключена із Списку 301 (перелік держав, де з точки зору Торгового представника Сполучених Штатів Америки порушуються права інтелектуальної власності). Проте сьогодні Україна знову в цьому списку і в переліку пріоритетних країн у Списку 301.
Казати про те, що у нас нічого не робиться для боротьби с порушеннями ІР‑прав, було б неправильним. Робиться. Не так, правда, швидко, як від нашої країни вимагають іноземні партнери.
Стартувала реформа системи ІВ: прийняті зміни до законів про охорону прав на об’єкти промислової власності, авторські права, створюється НОІВ. На необхідності продовження реформ було наголошено спікером ВР після призначення нового міністра економіки.
В рамках ІР‑реформи вдосконалюються механізми захисту ІР‑прав. Всім відомі випадки зловживання ІР‑правами – так званий патентний тролінг. Це ганебне явище набуло таких розмірів, що не змогло залишитись непоміченим державою.
Внаслідок поширення патентного тролінгу добросовісні суб’єкти витрачали на боротьбу з цим явищем багато часу і ресурсів, держава недоотримувала надходжень у вигляді сплати податків. Проте, не завжди використовуючи існуючі механізми захисту прав (звернення до судів, правоохоронних органів) можна було своєчасно захистити свої права і інтереси. Прийнятий в липні 2020 року закон доповнив набір засобів захисту ще одним – зверненням до апеляційної палати НОІВ, яка була наділена додатковими повноваженнями для боротьби із вищевказаними зловживаннями – запроваджений додатковий адміністративний спосіб анулювання реєстрацій, так званий механізм «post grant opposition» (визнання недійсними свідоцтв на промислові зразки в Апеляційній палаті).
Багато цікавих нововведень пропонується і в сфері авторського права. На розгляді в парламенті знаходиться законопроект № 5552. Це зміни до ЦК, ГК, ЦПК і багато інших законів спрямованих на захист ІР‑прав. Окремо можемо зупинитись на засобах забезпечення позову у справах про порушення авторських прав.
Законопроектом запропоновано наступні зміни:
- заборона виготовлення, відтворення, продаж, прокат, ввезення на митну територію України та інше використання, передбачене законом про авторське право і суміжні права, а також транспортування, зберігання або володіння з метою введення в цивільний обіг примірників об’єктів авторського права і (або) суміжних прав, щодо яких припускається, що вони є піратськими (контрафактними), і засобів обходу технологічних засобів захисту;
- накладення арешту і вилучення примірників об’єктів авторського права і (або) суміжних прав, щодо яких припускається, що вони є піратськими (контрафактними), засобів обходження технологічних засобів захисту, а також матеріалів і обладнання, що використовуються для їх виготовлення і відтворення;
- накладення арешту і вилучення доказів вчинення дій, що порушують або створюють загрозу порушення (чи підтверджують наміри вчинення порушення) авторського права і (або) суміжних прав.
Повний текст інтерв’ю читайте за посиланням.